top of page

Otonom Araç Tasarımı-7 : Kenar Belirleme

Kenar Belirleme

Bir görüntüde yakınındaki piksellere göre daha belirgin olan bölümlere kenar denir. Görüntüdeki istenilen verilerin ortaya çıkarılması, yararlı yapısal bilgiler oluşturulması kenar belirleme yöntemleri ile sağlanır. Kenar belirleme uygulamaları için birçok algoritma geliştirilmiştir.Bütün kenar bulma işlemlerinde verilen resim önce Gri-Tonlu (Gray-Scale) resme çevirilir daha sonra istenen alt ve üst eşik değerlerine göre resim üzerindeki kenar noktaları tespit edilir. [1] Kenar bulma yöntemlerinden bazıları Canny, Sobel ve Laplace Kenar Bulma (Edge Detector) yöntemleridir.

Bu çalışmada OpenCV kütüphanesi kullanıldığı için kütüphane içerisinde kullanılabilecek kenar bulma yöntemleri araştırılmıştır. OpenCV kütüphanesi, Canny kenar bulma yöntemi için, ‘cv2.Canny’, Sobel kenar bulma yöntemi için ‘cv2.Sobel’ ve Laplace kenar bulma yöntemi için, ‘cv2.Laplace’ isimli fonksiyonları içermektedir. Bu fonksiyonlara gerekli parametreler verilerek, resimdeki kenarlar tespit edilebilir.

Yapılan çalışmada en uygun kenar bulma fonksiyonunun anlaşılabilmesi için yoldan alınmış bir görüntü üzerine Canny, Sobel ve Laplace filtreleri uygulanmıştır. Şekil 2.1’de filtre uygulanmış görüntüleri verilmiştir. Şekil 2.2’de Python ile OpenCv kullanılarak filtrelerin uygulanması için gerekli kod verilmiştir.


Şekil 2.1: Canny,Sobel ve Laplace Filtrelerinden Elde Edilen Görüntüler
Yapılan araştırmalar ve eşik değerleri değiştirilerek yapılan deneyler sonucunda elde edilen verilere göre en uygun kenar belirleme fonksiyonunun Canny olduğu belirlenmiştir. Canny filtresini daha iyi kullanabilmek için nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmek amacıyla araştırmalar yapılmıştır.

Comentários


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page