top of page

Otonom Araç Tasarımı-10 : Raspberry Pi OpenCV Kurulum

Raspberry Pi Üzerine İşletim Sistemi Kurulumu

Raspberry Pi üzerine farklı işletim sistemleri kurmak mümkündür. Bu konuda farklı uygulamalara yönelik farklı birçok işletim sistemi vardır. Bu işletim sistemlerine www.raspberrypi.org/downloads/ adresinden ulaşılabilir. Çalışmamızda Linux tabanlı debian dağıtımı olan raspbian işletim sistemi kullanılmıştır. Raspbian Lite sisteminde grafik arayüzü yoktur, sadece terminalden bağlanılarak çalıştırılır. Bu yüzden Raspbian Pixel kullanılmıştır. Çünkü proje kapsamında yapılan çalışmalarda bir hatayla karşılaşılması durumunda ekrandan görüntünün izlenmesi ve ona göre düzenlemelerin yapılması daha kolaydır. İşletim sistemi kurulum aşamaları şöyledir :

 • İşletim sisteminin imaj dosyasının indirilmesi

 • İmaj dosyasının sd karta yazılması

 • SD kartın yerleştirilerek raspberry pi’ye güç verilmesi


Raspberry Pi 3 Üzerine OpenCV Kurulumu

Raspberry Pi ile görüntü işleme yapmak için OpenCV kütüphanesi tercih edilmiştir. Bu kütüphanenin kurulması sırasında hatalarla karşılaşılmıştır. Bu kısımda yükleme sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar anlatılmıştır. Hatalar ve Çözümler başlığı altında OpenCV kurulumunda alınan hatalar ve çözümler anlatılmıştır. Öncelikle basit işlemler yapmak için Python 2.x üzerinden OpenCV kullanarak çalışmalar yapılmıştır. Python 2.x sürümlerinde çalışacak kütüphaneyi kurmak için aşağıdaki komutlar terminal ekranına yazılmıştır.

 1. sudo apt-get update

 2. sudo apt-get upgrade

 3. sudo apt-get install python-opencv

Kurulum sonrasında eski sürüm olduğu için birçok OpenCV fonksiyonlarının çalışmadığı görülmüştür. Bu yüzden Python 3.x sürümleri üzerinde çalışan en güncel OpenCV sürümü(3.2.0) tercih edilmiştir. Kurulum için aşağıdaki komutlar terminale yazılmıştır.

 1. sudo apt-get update

 2. sudo apt-get upgrade

 3. sudo apt-get -y install build-essential cmake cmake-curses-gui pkg-config libpng12-0 libpng12-dev libpng++-dev libpng3 libpnglite-dev zlib1g-dbg zlib1g zlib1g-dev pngtools libtiff5-dev libtiff5 libtiffxx0c2 libtiff-tools libeigen3-dev

 4. wget http://sourceforge.net/projects/opencvlibrary/files/opencv-unix/3.2.0/opencv-3.2.0.zip

 5. unzip opencv-3.2.0.zip

 6. rm opencv-3.2.0.zip

 7. cd opencv-3.2.0.zip

 8. mkdir build

 9. cd build

 10. ccmake ../

Bu adımdan sonra gelen ekranda configration için c tuşuna basılmıştır. Daha sonra generate için g tuşuna basılmıştır.

 1. make

 2. sudo make install

Burada make kodunun işlemi 2-3 saat kadar zaman almaktadır. Yukarıda wget komutu ile opencv sürümü indirilmektedir. Bu bağlantı güncellenmektedir. Bu yüzden http://opencv.org/releases.html bağlantısına girilerek en güncel sürüm ve indirme bağlantıları tespit edilmiştir. OpenCV 3.2.0 ile ilgili fonksiyonları incelemek için http://docs.opencv.org/3.2.0/ adresi kullanılmıştır.

Kütüphanenin düzgün bir şekilde kurulduğunu anlamak için Python 3.x çalıştırılarak import cv2 yazılarak test edilmiştir.

Comments


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page