top of page

Universal Robots

Yazının daha etkin olması adına universal robots markasının internet sitesinden rahatlıkla bulabileceğiniz şeyler ile burayı doldurmayacağım. O yüzden merak ediyorsanız siteye bir göz atabilirsiniz.( https://www.universal-robots.com/ ) Daha önce kısa süreli de olsa Universal Robots UR10e robotunun bulunduğu bir projede çalıştım. Biliyorsunuz UR10e işbirliğine dayalı robot yani cobot olarak tanınıyor. Bunun yanı sıra endüstriyel robotlarla da proje gerçekleştirdiğim için cobot ve robot arasındaki farkları bizzat sahada o projelerin içinde deneyimledim. Bunları fuarda yada okulda görmenizle projede kullanmanız arasında çok fark oluyor gerçekten, konunun derinlerine indikçe başka şeyler daha keşfediyorsunuz. Yada ben keşfetmeyi sevdiğim için öyle hissediyorum bilemiyorum. Sorularınız olursa yorum kısmına yazabilirsiniz.


Universal Robots’dan cobot alsam çalıştırabilir miyim ? Gerçekten kolay mı ?

Eğer evinize bir masaüstü bilgisayar alıp klavyesini,faresini,ekranını rahatlıkla bağlayıp onu açabiliyorsanız, bence cobotun kurulumunu da yaparsınız. Çünkü bir farkı yok Robot size iki paket halinde ulaşıyor. Bir kontrol ünitesi birde robotun kendisi(manipülatör). Zaten size robotu parça parça göndermiyorlar. Kurulumu ve çalıştırması çok kolay. Bunu evinizde bile yapabilirsiniz, çünkü cobotlar 220V ile çalışıyor. Yine de ben yapamam diye korkuyorsanız UR sizin için bir unboxing videosu paylaşmış onu izleyebilirsiniz. Kurulumu yaptınız ve aşağıdaki görüntüye ulaştınız.


Peki control box içinde neler var ?

Meraklı insanları severim, ama dikkatli olun Hemen açıp bakalım o halde. Control box’ın kapağını açıp baktığımızda sol bölümde Input, Output kısmını görebiliyoruz.(Aşağıda) Evet UR cobotlarının kontrol ünitesinde IO bölümü dahil geliyor. Farklı marka robotlarda bu tarz özellikler opsiyon olabiliyor. Yani onun için extra ücret ödemeniz gerekiyor. Bu aslında müşterilerin pek hoşuna gitmeyen bir durum bence. O yüzden haberleşme protokolleri,IO modul, yazılım özellikleri gibi birçok şeyin cobot üzerinde standart olarak gelmesi bence cobotun artı yanlarından. Tabi burada aklıma bir soru geliyor. Acaba bu özelliklerin hepsi her cobotta olmasaydı daha uygun maliyetli cobotlar imal edilebilir miydi ? Belki de cobot ve robot üreticileri bu tür konuları değerlendiriyordur. Görsele yeniden bakacak olursak sağ tarafta bulunan kabloları siz tek tek takmıyorsunuz. Onların hepsi box içerisinde takılmış şekilde geliyor. Siz bir kablo vasıtasıyla control box ile robot manipulatörü birleştiriyorsunuz o kadar.


Programlaması nasıl yapılıyor ? Yazılım bilgim yok ama anlar mıyım ?

Bunun için mühendis yada teknik bir kişi olmanız şart değil. Bu konuda istekli olmanız yeterli bence. Eğer cobotunuzu almadan da bir denemek istiyorsanız, UR Akademiye bakmanızı tavsiye ederim.( https://www.universal-robots.com/tr/akademi/ )


Sahada bulunan makinenin CAD datalarını da ekleyerek Universal Robot ile 3D simulasyon yapabilir miyim? ABB Robotlarında olan RobotStudio benzeri bir yazılım Universal Robotlarda da var mıdır?

Böyle bir yazılım direkt olarak Universal Robots firmasının yok, fakat size robotun hareketlerini görebileceğiniz bir simulasyon sunuyor. Sizin bir şekilde müşterinize yada yöneticinize projenizi anlatacak elinizde 3D simulasyon olması gerekebilir. Böyle bir durumda RoboDK isminde bir yazılım var onu kullanabilirsiniz. İçerisinde Universal Robots firmasının ve diğer bilindik birçok firmanın robotlarını bulundurur.


UR+ Solutions Nedir ?

Universal Robots firması kendi ürünleri gibi işbirliğine açık bir firma. Bunu UR+ ürünlerinde de görüyoruz. Farklı firmaların ürünlerinin cobot üzerine monte edilip kullanımı ile ilgili kitleri var. Bu kitler sayesinde siz kolay uygulamalar yapabiliyorsunuz. Nasıl mı ? Hemen bir örnekle açıklayayım. Mesela projenizde bir cobota ihtiyacınız var, aynı zamanda da lineer bir sistem ile de robotunuzu bir platform üzerinden yükseltip alçaltmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı düşündüğünüzde aklınıza birçok soru işareti gelebilir. Lift sistemini robot yazılımına nasıl entegre ederim ? Hangi lift sistemini kullanmalıyım ? Bu lift sistemi cobot ile uyumlu çalışır mı ? Bir sorun çıkar mı ? Bunun gibi birçok soru gelebilir aklınıza. Ama Universal Robots firmasının cobotlarını kullanıyorsanız, içiniz rahat bir şekilde seçimlerinizi yapabiliyorsunuz. Örneğimize devam edecek olursak; lift için UR+ çözümlerinden SKF Lift Kit kullanabilirsiniz. SKF Lift Kit’in Universal Robots’a nasıl entegre edileceğini düşünmenize gerek yok. Çünkü URCap eklentisi sayesinde yazılım tarafını da otomatik olarak kurmuş oluyorsunuz. URCap bir dosya, bunu Universal Robots sitesinden indirip robotunuza kuruyorsunuz, mesela lift-kit için URCap dosyasını indirip kurduğunuzda aşağıdaki görseldeki gibi robot pendantında URCaps menüsü altında size bir menü daha ekleniyor. Buna tıkladığınızda haberleşme ve setup ayarlarını girmenizi istiyor. Hepsi bu kadar

Comments


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page