top of page

Schneider TM221ME16T ile Entes MPR-47S Enerji Analizörü Kullanımı

Enerji analizörü bağlantıları nasıl yapılır ? Enerji analizöründe akım trafosu neden kullanılır ? Akım trafosu nasıl seçilir ? PLC ile enerji analizörü RS-485 ile nasıl haberleştirilir ? Hangi adresten hangi değer nasıl okunur ? Enerji analizöründen okunan değerler veritabanına nasıl gönderilir ? Enerji analizörü ile web tabanlı enerji izleme sistemi nasıl yapılır ?


Enerji Analizörü Bağlantıları

Kablo bağlantılarını yaparken aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz. Farklı bağlantı tiplerinin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız datasheeti inceleyebilirsiniz.

TR-MPR-4-SerisiSebeke-Analizorleri-Kullanma-Talimati
.pdf
Download PDF • 2.11MB

Enerji Analizörü Bağlantı Bölgesi

Enerji Analizörü Üzerindeki Giriş Numarası

Bağlantı Yeri

Açıklama

Gerilim Ölçüm

12

1.Faz

Gerilim Ölçüm

13

2.Faz

Gerilim Ölçüm

14

3.Faz

Gerilim Ölçüm

15

Toprak

Toprak gerilim ölçümü yapmak istemiyorsanız bağlamak zorunda değilsiniz.

Gerilim Ölçüm

16

Nötr

Besleme

9

Faz

​AC 220V ile bağlantı yapabilirsiniz..

Besleme

11

Nötr

Akım Ölçüm

1

1. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

2

1. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

3

2. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

4

2. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

5

3. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

6

3. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

7

4. Akım Trafosu

Akım Ölçüm

8

4. Akım Trafosu

Haberleşme

17

GND

Haberleşme

18

B(-)

Haberleşme

19

B(+)

Haberleşme

20

TR

Enerji Analizörü İçin Akım Trafosu Tercihi

Enerji analizörü datasheetine baktığımızda akım ölçüm aralığı 50mA - 5.5A aralığında. Fakat sizin enerji değerlerini ölçmek istediğiniz cihaz bu aralıktan daha fazla akım çekiyor olabilir. Bu durumdan dolayı akım trafosu kullanmanız gerekir.


Örneğin 300A akım geçen bir alanı ölçüyorsak; akım trafosu 300/5 ise primer akım 300A iken seconder akım 5A olacaktır ve ölçüm cihazı ile geçen akım ölçülebilecektir. Burada eğer sizin için hassasiyet önemli ise akım trafosu doğruluk sınıfı değerini kontrol etmeniz gerekir. Örneğin; cl: 0.5 ise hata payı 300A +-0.5A olacaktır.Enerji Analizörü Setup Ayarları

Bu projede 20/5A akım trafosu tercih ettik. Akım trafosu ile bağlantıları yaptıktan sonra enerji analizörü setup ayarlarının yapılması gerekiyor. MPR 47S üzerinde bulunan SET butonuna uzun tıklayarak ayarların olduğu menüye ulaşabilirsiniz. Akım trafosu kullanıyorsanız primer ve seconder değerlerini girmeniz gerekir. Örneğin; bizim seçtiğimiz trafo için primer 20A. Seconder 5A. Eğer gerilim trafosu da kullanıyorsanız onunda primer seconder değerlerini girebiliyorsunuz. Setup sırasında cihazın bağlantısını nasıl yaptıysanız onu da seçmenizi ister. Biz bunu 3P4W Balanced olarak seçtik. Frekans 50 Hz, gerilim 230V seçerek setup ayarlarını bitirdik. Dediğim gibi ayarları kendi cihaz ve projenize göre ayarlamanız gerekiyor. Yardımcı olması için MPR 47S datasheetini inceleyebilirsiniz.


PLC ile Enerji Analizörü Seri Haberleşme Bağlantısı

TM221ME16T PLC adındaki M harfi seri haberleşmeyi (Modbus RTU) ifade etmektedir. E ise ethernet'i ifade eder. Bu projede Modbus TCP-IP üzerinden PLC ile bilgisayarı haberleştireceğiz. Seri haberleşmeyi de enerji analizörü ile haberleşmek için kullanacağız. enerji analizörü ile PLC arasındaki RS485 bağlantıyı nasıl yapacağımıza bakalım şimdi. Enerji analizörü tarafında bağlantılar yukarıdaki tabloda olduğu gibi zaten. PLC tarafında bağlayacağımız kablo RJ45 soketi direkt. Dolayısıyla hangi renk kablo hangi pine denk geliyor onu anlamak lazım. Bunun içinde PLC datasheetine bakalım.


Modicon M221_TM221ME16T
.pdf
Download PDF • 261KB


Enerji Analizörü Pin No

Enerji Analizörü Pin Adı

PLC Serial Giriş

RJ45 Kablo Rengi

19

B +

​4

Mavi

18

A -

5

Mavi-Beyaz

17

Ortak

8

Kahverengi

RJ45 soketini PLC üzerine bağladıktan sonra kablonun açık olan ucunda mavi kablo 19 nolu pine, mavi-beyaz kablo 18 nolu pine, kahverengi kablo 17 nolu pine bağlanır. Modbus RTU RS485 kablo bağlantısını böylece yapmış olduk. Şimdi de enerji analizörü ve plc tarafında haberleşme konfigrasyonları yapalım.


Enerji Analizörü RS-485 Haberleşme Ayarları

Enerji analizörü üzerinden set butonuna uzun basıp ayarlara giderek RS 485 ayarlarını BaudRate : 9600 , Parity : None , Adress : 1 olacak şekilde yapıp kaydediyoruz.


TM221ME16T PLC RS-485 Haberleşme Ayarları

SoMachine üzerinden configrasyon alanında aşağıdaki görsellerdeki gibi ayarlar yapılır.

Şimdi enerji analizörünün hangi adresindeki değerleri okuyacağımı bulmam gerekiyor. Bunun için enerji analizörünün modbus tablosuna ihtiyacımız var. Aşağıdaki bağlantıdan bu tabloyu indirebilirsiniz.

MPR 3-4 Series Modbus Table RV12-1 20141002
.pdf
Download PDF • 1.16MB

Tabloya baktığımda verilerin 2 word'lük yer kapladığını görüyorum. Bu yüzden adresleri bulurken 2'şer wordlük alan kapladığını gözden kaçırmamak gerekiyor.

​Analizör Hex Adres

Analizör Format

Analizör Word Counts

Analizör Remark

PLC Adres

Açıklama

0000

uint

2

Voltage-L1

%MW1

Datasheet üzerinde multipler 0.1 olarak belirtilmiş PLC'ye gelen değer 10 a bölünecek.

000E

uint

2

Current L1

%MW15

001A

float

2

Active power L1-N

%MF25

Yaptığımız konfigrasyonda master cihaz plc, slave cihaz enerji analizörü. PLC'ye veriler geliyor fakat okuma sıklığını ve nasıl okunacağını PLC'de oluşturmamız gerekiyor. SoMachine de system object altında system bits alanına bakıyoruz. Burada belirli saniyelerde pulse üreten sistem bitleri var. Bizim için yeterli olan bir pulse değerini seçiyoruz. Dahili saate göre 1 saniyede bir pulse üreten sistem bitini seçersek, plc enerji analizöründen saniyede 1 kere veri okur. ReadVar blogu konfigrasyonunu ayarladığımız seri haberleşme protokolünden gelen verileri okuma ile ilgili ayarlamaları yaptığımız ve verileri okumamızı sağlayan blok. Onun dışında güç değeri float olarak geldiği için onu integera çeviren bir rung daha ekledim. Sonuçları da animation_table dan izledim.Comments


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page