top of page

Otonom Araç Tasarımı-20 : 3S(11.1V) 2200mAh 25C ZIPPY Li-Po(Lityum-Polimer) Pil

3S(11.1V) 2200mAh 25C ZIPPY Li-Po(Lityum-Polimer) Pil

Yapısında Lityum ve Polimer kimyasallarını barındıran pillere kısaca Li-Po pil denir. Li-Po piller hücrelerden oluşur. Her bir hücrenin nominal voltajı 3,7 volttur. Seri bağlı hücreler S harfi ile gösterilir. Bu durumda S harfinden önceki rakam hücre sayısını gösterir. Yani 2S denildiğinde 3,7x2=7,4 Volt anlaşılır. Tabiki 3S için ise 3,7x3=11,1 volt anlaşılır. Buna ilave olarak Li-Po piller için 3S2P şeklinde de tanımlamalar yapılmıştır. 3S2P nin anlamı 3 adet seri bağlı pilden 2 adedi paralel bağlanmıştır. Bu durumda voltaj değişmez ancak pilin mili amper değeri ikiye katlanır. Pilin bir hücresinin boş haldeki voltajı 3V, tam şarjlı halde voltajı 4,2V olmalıdır. Kullandığınız pilin herhangi bir hücresinin 3V altına düşmesi durumunda pilin ömrünü tamamlama riski vardır. Aşırı şarjın yani 4,20V dan fazla şarj etmenin de güvenlik açısından riskleri vardır. [1] Bu çalışma sırasında kullanılan Li-Po pilin hücrelerinden birinin şarjının 3V altına düşmesinden dolayı pil kullanılamaz hale gelmiştir. Diğer pillerin de böyle olmaması için Lipo Seviye Ölçer ve Alarm Modülü temin edilmiştir. Kullanımı ile ilgili bilgiler ilgili bölümde verilmiştir. Proje çalışmaları sırasında Li-Po pili dengeli bir şekilde şarj etmek için Turnigy 420 profesyonel şarj aleti kullanılmıştır.


3S(11.1V) 2200mAh 25C ZIPPY Li-Po Pil


Lipo Pil Balancelı Sarj Aleti


Projede aracın bağımsız bir şekilde hareket etmesi için bir bataryaya ihtiyacı olmuştur. Bu ihtiyacı gidermek için Li-Po pil tercih edilmiştir. Araç üzerindeki motoru kontrol edebilmek için 3S(11.1V) pil tercih edilmiştir. Proje maliyeti ve aracın test süreleri bakımından 2200mAh değeri yeterli görülmüştür. Pildeki C değeri, zorlanma durumunda verebileceği maximum güç ile ilgilidir. Aslında C değeri deşarj değeri olarak anılır. Anlık olarak verebileceği güç değeri ;

Anlık Çekilebilecek Maximum Akım = C*(mAh)

Pilin siyah ve kırmızı olan kalın uçları besleme çıkışlarıdır. İnce farklı renklerde olan ucu ise balance şarj ucudur. Bu uç vasıtasıyla pil şarj edilir.

Comentarios


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page