top of page

Otomasyon projelerinizde yazılımın versiyon takibini nasıl yapıyorsunuz ?


PLC, SCADA yazılımlarınızın da versiyon kontrolünü yapabileceğiniz bir sistem olduğunu biliyor muydunuz ?

C#, Python, R, ... gibi yazılım dilleri ile proje geliştiren insanlar Git ve GitHub gibi sistemleri sürekli olarak kullanırlar. Bunun ciddi faydası olduğunu kullanan kişiler deneyimlemiştir. Fakat donanım bazlı yazılımlar (Örneğin PLC'de Ladder, FBD, CFC gibi.) bu dillere göre farklı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla donanım bazlı yazılım geliştirenler Git ve GitHub gibi versiyon kontrol yazılımları genellikle kullanmazlar. Çünkü yapısal olarak GitHub bu iş için uygun değildir. Fakat buna uygun olan bir versiyon kontrol sistemi var, adı da versiondog.


AUVESY-MDT ile Üretimde Kullanılan Otomasyon Sistemleri için Sürüm Kontrolü ve Değişiklik Yönetimi


AUVESY-MDT firmasının geliştirmiş olduğu versiondog isminde bir yazılım var. Bu yazılım size otomasyon sistemlerinde sürüm ve değişiklik kontrolü yapabilmenizi sağlıyor. Peki tam olarak ne demek bu ? Bir örnek üzerinden açıklayayım. Siemens S7400CPU var elinizde. Simatic Manager ile Ladder kullanarak yazılımınızı hazırladınız. Bu işlem 2 hafta sürdü diyelim, hergün diyagrama eklemeler yaparak projenizi kaydettiniz. Tam da 14.gün öyle bir şey farkettiniz ki projenin 5.günündeki haline dönüp o aşamadan sonra bir şeyler denemek istiyorsunuz. Eğer hergün ayrı ayrı isimlerle tarih atarak (ProjectName_CPU_Date) projenizi kaydettiyseniz o versiyona geri dönebilirsiniz. Aksi taktirde onca fonksiyonun içerisinde nerelere ne eklediğinizi hatırlamanız pek de olası değil. Diyelim ki hergün projenizi tarih atarak kaydettiniz. Çok güzel .. Sahaya gittiniz hazırladığınız yazılımı PLC içerisine attınız. Ofiste tıkır tıkır çalışan yazılımınız; sahada tuhaf hatalar vermeye başladı. Hemen yedeklemelerinizi yaptığınız dosyayı açıp 1 gün önceki yazılımınıza dönmek istediniz. Fakat son gün gecenizi gündüzünüze katıp onlarca satır kod yazmıştınız farklı farklı fonksiyonların içerisine. E şimdi son gün yaptığınız değişikliklerin tamamını nasıl hatırlayacaksınız ? Yeniden düşünüp yazmanız gerekecek…

Versiyon kontrolünü manuel yollarla yapmak, hiç versiyon kontrolü yapmamaktan iyidir. Fakat manuel yollarla yapılan versiyon kontrolünün tıkandığı noktalar var. Yukarıda verdiğim örnek gibi. Bu ve buna benzer senaryolar otomasyoncuların başına sık sık gelir. Gün geçtikçe daha fazla otomasyon sistemi kurulduğu için kurulan her sistemin PLC,HMI,SCADA yazılımlarının versiyon kontrolü, projede kullanılan sensörlerin configrasyon dosyalarının versiyon kontrolleri, hazırlanan CAD datalarının versiyon kontrolleri,EPLAN projelerinin versiyon kontrolleri,Robot Simulasyon yazılımlarının versiyon kontrolleri derken bu liste böyle çoğalıp gidiyor. Belli bir aşamadan sonra versiyon kontrollerini yapabileceğiniz bir sistem ihtiyacı duyuyorsunuz. İşte tam da burada imdadınıza versiyondog yazılımı yetişiyor.

Peki versiyondog yazılımı bize neler sağlıyor. Aslında Git sistemini kullanan kişilere bu konuyu anlatmak çok kolay. Otomasyon sistemleri için Git sistemi diyebiliriz. versiondog neler yapıyor ?

  • Farklı marka ürünler ile haberleşip versiyon kontrollerini yapabilirsiniz.

  • Sizin belirleyeceğiniz zaman ve aralıklarda periyodik yedekleme yapabilirsiniz.

  • Kim neyi ne zaman değiştirmiş, bu değişiklikleri yaparken hangi açıklamayı yazarak bunu yayınlamış hepsini versiondog üzerinden takip edebilirsiniz.

  • Versiyonlar arasındaki farkları görüntüleyebilirsiniz. Örneğin; FBD ile yazılmış bir PLC yazılımınında bazı değişiklikler yapıp kaydettiniz. Sistem size iki yazılım versiyonu arasındaki farkları FBD blokları üzerinde işaretleyerek gösteriyor. Kritik zamanlarda hayat kurtaran özellikler bunlar.

  • Ayrıca versiondog size değişiklerin raporlanmasını da sağlıyor.

  • Elinizde daha önceden versiondog ile takip etmediğiniz iki adet proje var diyelim. Bu iki proje arasındaki farkları görmek isterseniz; yazılım içerisinde free compare adında bir bölüm var. Buraya elinizdeki yazılımları yükleyerek farklarını görüntüleyebilirsiniz.

  • PDF,Word,Excel gibi dosyalarınızın da versiyon kontrolünü yapabilirsiniz.


Sistemin sayamadığım birçok özelliği var. Bu tarz yazılımlara ihtiyacı olup haberdar olmayanlar için paylaşmak istedim.

Ürün hakkında detaylı bilgi için;

Bilgilendirmeleri için iAT Dijital’den Mersin Kervancılar’a, AUVESY-MDT’den Nicolas Lehhman’a ve Stefan Jesse’ye, ayrıca Dijitalist Marketing’e güzel webinar için teşekkür ederim.


Acaba otomasyon sektörünün Git’i versiondog mu ?


Peki sizce otomasyon sektöründe yazılımlar GitHub benzeri bir platformda açık kaynak olarak paylaşılır mı ?

Comments


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page