top of page

Güneş Panelleri Temizliği

Güneş panellerinizi temizlemezseniz ne olur ? Panel temizliği neden önemli ? Güneş panelini temizlerken su kullanılır mı ? Panel temizliği nasıl yapılmalıdır ? Temizlik hangi mevsimde hangi araçlar ile yapılır ? Enerji maliyetlerinin de yükselmesiyle birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar hızlandı. Peki yatırımlar yapıldıktan sonra sürdürülebilir bir sistem için neler gerekiyor ?

  • Panellerin temizliği yapılmadığı durumlarda %30'a varan verim düşüşünden söz ediliyor. Tabiki bu durum sizin bulunduğunuz bölge ve mevsim koşullarına göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada enerji verilerinizi izlemeniz analiz etmeniz açısından faydalı olacaktır.

  • Panellerin su ile temizlenmesi önerilmez. Özellikle kış aylarında su ile temizleme sonrası yüzeyde donma olacağı için panelde ciddi sorunlara sebep olabilir. Su iletken olduğu için temizlik sırasında herhangi bir kaçak olması durumunda elektrik çarpma tehlikesi söz konusu olabilir. Akıma kapılmamak için deiyonize edilmiş saf su ile panel temizlikleri yapılır.

  • Her mevsim başlangıcında panel temizliği önerilmektedir.

  • Temizlik sırasında kimyasal temizleyiciler kullanılmamalıdır.

  • Temizlik sırasında panel üzerine dökülen saf su sıcaklığının panel ile aynı sıcaklıkta olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Peki panellerinizi robotlar ile temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz ?

Panel temizliğinde kullanılmak üzere farklı modellerde robotlar geliştiriliyor. Robotlar elle temizlemeye göre daha az su tüketerek temizlik yapabiliyorlar. Hatta son geliştirilen robot modelleri su kullanmadan da temizlik yapabiliyorlar.


Siz güneş panellerinizi nasıl temizliyorsunuz ?

Comentários


pexels-pixabay-257636.jpg

Abone Olmak İster Misiniz?

Sitede yayınlanacak gelişmelerden mail yoluyla haberdar olmak isterseniz abone olabilirsiniz.

Abone oldunuz, teşekkürler !

bottom of page